Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?
Zdjęcie: Helloquence (unsplash.com)

Nie wiesz jak zabrać się do formalności związanych z założeniem firmy? Boisz się, że coś przeoczysz lub zapomnisz? Poniżej przedstawiam krótki poradnik jak krok po kroku wypełnić formalności.

Na początku wyjaśnię, że aby rozpocząć spełnianie swoich marzeń pt. WŁASNA FIRMA nasuwa się każdemu z Was mnóstwo pytań i macie zapewne wiele wątpliwości… jaką formę opodatkowania wybrać czy być czynnym podatnikiem VAT itp.

Prawie wszystkie osoby fizyczne, które zamierzają otworzyć swoją firmę muszą dokonać rejestracji w CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej). Zaznaczam tu, że jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) nie oznacza, że nie możemy zatrudniać pracowników! Wręcz przeciwnie możemy. JDG oznacza że jest tylko jeden właściciel – czyli TY.

Zdjęcie: Nik MacMillan (unsplash.com)

Rejestracja firmy

  • Wniosek CEIDG
  • ZUS
  • Urząd Skarbowy

Wniosek CEIDG

Wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej) – wniosek jest dostępny na tej stronie.

Co zawiera wniosek…?
– Dane osobowe tj. imię i nazwisko, PESEL, NIP, seria i numer dowodu, imiona rodziców, NIP – jeśli w momencie zakładania działalności gospodarczej posiadasz już NIP zostanie on przypisany do Twojej firmy.
– Oświadczenie o ewentualnym zakazie prowadzenia działalności gospodarczej wymienionej w składanym przez nas wniosku. Brak zaznaczenia pola X skutkuje odrzuceniem wniosku.
– Adres zamieszkania, zameldowania, korespondencyjny oraz wykonywanej działalności.
– Nazwa firmy – przy JDG musi się znaleźć w nazwie imię i nazwisko właściciela np. Dom Mody Katarzyna Nowak.
– Przewidywana liczba pracujących – wpisujemy 1 (ponieważ osoba otwierająca działalność jest liczona jako osoba zatrudniona) jeśli będziemy od początku zatrudniać pracowników na umowę o pracę wtedy wskazujemy ich liczbę (przewidywana liczba zatrudnionych).
– Rodzaje działalności gospodarczej PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Należy podać kod według nowej klasyfikacji PKD 2007. W pierwszej kolejności wpisujemy kod tej działalności którą teraz chcemy otworzyć. Można podać kilka kodów PKD natomiast jeśli jest ich więcej niż 9 musimy wypełnić dodatkowy wniosek CEIDG – RD. Należy wskazać wszystkie typy działalności, aby móc później wydatek zaliczyć w koszty. Pamiętajmy jednak, że w każdej chwili można to uzupełnić (http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_07/pkd_07.htm).
– Nazwa skrócona – podajemy jeśli taka istnieje.
– Data rozpoczęcia działalności nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Może być natomiast wskazany późniejszy termin rozpoczęcia działalności.
– Dane do kontaktu – podajemy numer telefonu, adres e-mail, adres strony internetowej – DANE TE SĄ OGÓLNODOSTĘPNE NA STRONIE INTERNETOWEJ podanie ich jest dobrowolne.
– Obowiązek opłacania składek – podajemy datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.
– Urząd Skarbowy – podajemy nazwę swojego urzędu skarbowego (tj. tego według miejsca zamieszkania a nie prowadzenia działalności gospodarczej).
– Forma opodatkowania – wskazujemy wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym.
– Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej.

  • Księgi Rachunkowe są obowiązkowe w przypadku przedsiębiorstw przekraczających obroty 2 000 000 euro.
  • Księga Przychodów i Rozchodów – zasady ogólne wg. skali podatkowej 17%, 32% lub płacąc podatek liniowy 19%
  • Inne ewidencje tu jest Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • Nie jest prowadzona – karta podatkowa

– Miejsce przechowywania dokumentów – w rub. 21. uzupełniamy jeśli będzie naszą księgowość prowadziło biuro rachunkowe natomiast w rub. 22. wpisujemy adres gdzie będą się znajdować dokumenty księgowe.
– Rachunek bankowy – wpisujemy numer rachunku związany z działalnością nie jest on jednak obowiązkowy. Natomiast tylko z rachunku firmowego możemy zaksięgować np. opłaty za prowadzenie rachunku w koszty.
– Pełnomocnictwo – podajemy pełnomocników do prowadzenia spraw związanych z prowadzoną przez nas działalnością. Te pełnomocnictwo nie dotyczy spraw podatkowych jak również skarbowych.

Złożenie wniosku

Jeśli posiadasz podpis elektroniczny (ePUaP) możesz złożyć wniosek przez internet. Natomiast jeśli go nie masz musisz to zrobić osobiście w Urzędzie Miasta/Gminy.

Otrzymanie potwierdzenia

Maksymalnie w ciągu doby powinieneś otrzymać potwierdzenie na maila wskazanego podczas rejestracji. Zaświadczeniem o wpisie do CEIDG jest wydruk ze strony internetowej. Nie otrzymasz dodatkowego potwierdzenia w formie papierowej

ZUS

Rejestracja w ZUS

Twoje zgłoszenie jako płatnika składek dokonuje za Ciebie CEIDG. Pozostaje nam jeszcze dokonać zgłoszenia w ZUS-ie i z tym trzeba się pofatygować już do jednostki ZUS. Należy wypełnić druk ZUS ZUA (zgłoszenie do składek społecznych) i dostarczyć go do ZUS osobiście, pocztą lub za pomocą programu „Płatnik” lub E-Płatnik na platformie ZUS. Możesz również skorzystać z pomocy Pomorskiego Centrum Usług Księgowych, które zrobi to za Ciebie.

GRATULACJE, ZAŁOŻYŁEŚ FIRMĘ!

Urząd Skarbowy

Deklaracja VAT-R

Jeśli musisz lub kiedy decydujesz się na zostanie czynnym podatnikiem VAT tzw. Vatowcem, ostatnim krokiem jest złożenie deklaracji VAT-R w Urzędzie Skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania lub zaznaczając check box przy rejestracji swojej działalności w CEIDG. REJESTRACJA JEST WOLNA OD OPŁAT. Natomiast w przypadku, kiedy potrzebujesz zaświadczenia o rejestracji (VAT-5) wtedy opłata jest już pobierana. Zazwyczaj natomiast wystarczy zrobić ksero wypełnionego druku VAT-R i razem z oryginałem dać w okienku w Urzędzie Skarbowym w celu przystawienie pieczątki z datą złożenia wniosku.

Inne poradniki

Zapoznaj się z pozostałymi poradnikami przygotowanymi specjalnie dla Ciebie.

Ulga na start

Od 30 kwietnia weszła w życie Ustawa Prawo Przedsiębiorców, która zastąpiła dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Przeczytaj

Split Payment

Od 01 lipca 2018r. weszło w życie mechanizm podzielonej płatności (tzw. Split payment) jest to nowe rozwiązane, które pozwoli na skuteczniejszą…

Przeczytaj

RODO

Od 25 maja 2018 r. KAŻDA firma działająca na terenie UE musi stosować się do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony danych…

Przeczytaj