01 lutego 2021 r. mija termin składania rocznych deklaracji PIT-11 oraz PIT-4R

01 lutego 2021 r. mija termin składania rocznych deklaracji PIT-11 oraz PIT-4R
Zdjęcie: Helloquence (unsplash.com)

Wielkimi krokami zbliża się termin składania deklaracji PIT-11 i PIT-4R. Kalendarz w tym roku działa trochę na korzyść przedsiębiorców i ostateczny termin na złożenie deklaracji wypada 01 lutego.

Do kiedy jest termin złożenia i przekazania pracownikom PIT-11?

Deklaracja PIT-11 i jej przekazanie zarówno do Urzędu Skarbowego jak i pracownika jest istotnym obowiązkiem przedsiębiorcy. W pierwszej kolejności przedsiębiorca ma czas do końca stycznia (w tym roku do 01 lutego) na wysłanie zarówno PIT-11 jak i PIT – 4R do właściwego względem adresu zamieszkania urzędu skarbowego. Następnie kolejnym terminem o którym musi pamiętać to przekazanie wysłanej deklaracji PIT-11 dla swoich pracowników i ma na to czas do 01 marca.

W jaki sposób można przekazać PIT-11 pracownikowi?

Do tej pory pracodawcy przekazywali PIT-11 w formie papierowej. W roku 2020 mamy możliwość przekazania PIT-11 drogą elektroniczną i nie potrzebujemy do tego zgody pracownika. Natomiast warto ją mieć dla celów dowodowych, iż adres na jaki przekazaliśmy deklarację jest prawidłowy 😉 Warto również poprosić naszego pracownika, aby odpowiedział i potwierdził krótką wiadomością, że otrzymał od nas informację z deklaracją.

A co w przypadku kiedy nie złożymy w terminie PIT-11 lub PIT-4R…?

Jeśli z jakiś przyczyn nie udało się Państwu złożyć powyższych deklaracji w terminie to w jak najszybszym czasie trzeba to uczynić, ponieważ jest to wykroczenie skarbowe. Przedsiębiorcy grozi za to kara grzywny do 180 stawek dziennych. (W 2021 r. najniższa stawka dzienna  wynosić 93,33 zł, a najwyższa 37 332 zł ), aby uniknąć kary trzeba dołączyć do deklaracji czynny żal.

Czy podatnik, który nie otrzymał od pracodawcy PIT-11 musi się rozliczyć?

Nawet jak nie otrzymaliśmy PIT-11 musimy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Brak informacji nie zwalnia nas z tego obowiązku. Gdy nie dostaniemy informacji od pracodawcy do 01 marca powinniśmy się z nim skontaktować i wyjaśnić dlaczego nie otrzymaliśmy deklaracji. Jesteśmy zobowiązani do 30 kwietnia złożyć zeznanie roczne w Urzędzie Skarbowym opierając się o deklaracje PIT-11 a jeśli jej nie mamy to o przelewy, które wpłynęły na rachunek bankowy z zakładu pracy. Po uzyskaniu deklaracji PIT-11 od pracodawcy po złożonym do Urzędu Skarbowego zeznaniu rocznym trzeba dokonać korekty.

Inne poradniki

Zapoznaj się z pozostałymi poradnikami przygotowanymi specjalnie dla Ciebie.

Ulga na start

Od 30 kwietnia weszła w życie Ustawa Prawo Przedsiębiorców, która zastąpiła dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Przeczytaj

Split Payment

Od 01 lipca 2018r. weszło w życie mechanizm podzielonej płatności (tzw. Split payment) jest to nowe rozwiązane, które pozwoli na skuteczniejszą…

Przeczytaj

RODO

Od 25 maja 2018 r. KAŻDA firma działająca na terenie UE musi stosować się do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony danych…

Przeczytaj